dnes je 22.12.2024

Input:

Novinky v DPH od roku 2021

3.12.2020, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 15 minut

2020.2526.1
Novinky v DPH od roku 2021

Ing. Jana Kolářová

Blížící se konec roku bývá obdobím příprav na změny v daních od roku příštího. Ty jsou v českých podmínkách zpravidla spojeny s nejistotou, jak dopadne legislativní proces. Například návrh novelizace týkající se obchodování se zbožím v rámci EU s navrženou účinností od 1. 1. 2020 nakonec vstoupil v účinnost 1. 9. 2020.

Tento článek nejprve rekapituluje změny jisté a komentuje změny očekávané.

Pronájem obytných nemovitých věcí od 2021

Pronájem nemovité věci je podle současného znění § 56a ZDPH plněním osvobozeným od daně bez nároku na odpočet. Pronajímatel si však může zvolit zdanění, pokud je nájemce plátcem DPH a používá najatou nemovitou věc pro účely uskutečňování své ekonomické činnosti.

Po novelizaci zákonem č. 80/2019 Sb. není možné s účinností od 1. 1. 2021 volit zdanění pro nájem:

  1. stavby rodinného domu podle právních předpisů upravujících katastr nemovitostí,
  2. obytného prostoru,
  3. jednotky, která nezahrnuje nebytový prostor jiný než garáž, sklep nebo komoru,
  4. stavby, v níž je alespoň 60 % podlahové plochy této stavby tvořeno obytným prostorem (nebo části stavby, je-li pronajímaná tato část),
  5. pozemku, jehož součástí je stavba rodinného domu, obytný prostor nebo stavba uvedená v písmeni d), s níž je pozemek pronajímán,
  6. právo stavby, jehož součástí je stavba rodinného domu, obytný prostor nebo stavba uvedená v písmeni d), s níž je právo stavby pronajímáno.

Důvodová zpráva zdůrazňuje, že je volba omezena u prostor, které jsou určeny pro trvalé bydlení. Podstatné je nejenom stavebně-technické uspořádání, ale i status stavby pro katastr nemovitostí. To znamená, že pokud bude v celém rodinném domě nebo bytě provozovna nájemce, který je plátcem DPH a používá prostory pro svou ekonomickou činnost, nelze zdanění zvolit a pronájem je osvobozeným plněním bez nároku na odpočet.

Tyto změny se týkají i nemovitostí, které se staly obchodním majetkem a/nebo u nichž byl zahájen pronájem před novelou. Změny v uplatňování DPH pocítí pronajímatel postupně a mají vliv na ziskovost pronájmu.

Pronájem výše uvedených nemovitých věcí bude od ledna 2021 osvobozeným plněním. Nevzniká povinnost vystavovat daňové doklady. U přijatých plnění souvisejících s osvobozeným pronájmem není nárok na odpočet. Při kombinaci zdanitelných a osvobozených pronájmů je potřeba rozdělovat přijatá zdanitelná plnění na ta, která přímo souvisí s osvobozeným pronájmem (bez nároku na odpočet), ta se zdanitelným pronájmem (nárok na odpočet) a na nepřiřaditelná žádné z těchto skupin. Poslední jmenovaná jsou určena ke krácení krátícím koeficientem (budou uváděna ve sloupci "Krácený odpočet" v přiznání). Efekt snížení krátícího koeficientu se reálně projeví až v přiznání za poslední období roku 2021, tj. v lednu 2022.

Přechod ze zdanitelného na osvobozený pronájem vyvolá povinnost úpravy dříve uplatněného nároku na odpočet u nemovité věci a jejího technického zhodnocení až v přiznání za poslední období roku 2021. Dopad na cash flow tedy nastane v lednu 2022.

Majitel bytového domu (bez nebytových prostor) pronajímá jednotlivé byty buď k bydlení (osvobozeno), nebo jako zdanitelná plnění různým plátcům daně pro jejich ekonomickou činnost, kterou je buď jejich podnikání, nebo podnájem. Dům pořídil v roce 2014 a uplatnil částečný nárok na odpočet (65 %). V roce 2018 ho technicky zhodnotil a rovněž uplatnil částečný nárok na odpočet (60 %).

  • Počínaje lednem 2021 bude veškeré nájemné fakturováno bez DPH.

  • U přijatých plnění přímo souvisejících s osvobozeným pronájmem nelze uplatnit nárok na odpočet. To se týká např. faktur za vyúčtování služeb, účetnictví, běžnou údržbu, úklid apod.

  • Pokud plátce má i jiné nemovité věci, které pronajímá nadále s DPH, má i nadále povinnost krátit nárok na odpočet koeficientem. Vstupy je potřeba rozdělovat od začátku roku 2021 a společné uvádět ve sloupci určeném ke krácení.

  • V posledním přiznání roku 2021 pak bude o 1/10 dříve uplatněného nároku na odpočet z nemovité věci (tj. o 6,5 % daně na vstupu) a jejího technického zhodnocení (tj. 6,0 % daně na vstupu) korigován odpočet. Celkem bude postupně v letech 2021 až 2023 vráceno státu 30 % dříve uplatněného nároku na odpočet (65 %, tj. 19,5 % celé daně na vstupu) z domu a v letech 2021 až 2027 celkem 70 % dříve uplatněného nároku na odpočet (60 %, tj. 42,0 % celé daně na vstupu) z jeho technického zhodnocení.

Samostatný článek k problematice pronájmu od roku 2021 včetně příkladů najdete již v červnovém čísle DPH aktuálně 12/2020.

Záloha na nadměrný odpočet

Zákonem č. 283/2020 Sb. je s účinností od 1. 1. 2021 do § 105a ZDPH zakotven nárok na zálohu na nadměrný odpočet při probíhajícím daňovém řízení. Podrobnosti upravuje § 174a DŘ. Plátci vzniká nárok na zálohu na daňový odpočet ve výši odpovídající té části daňového odpočtu nárokovaného v jím podaném daňovém tvrzení, kterou správce daně nehodlá prověřovat v rámci daňové kontroly nebo postupu k odstranění pochybností. Musí však jít o částku alespoň 50 000 Kč a vyšší. Následně po dokončení řízení a rozhodnutí o stanovení daně správce daně zálohu na daňový odpočet započte (§ 174b DŘ).

Konkrétní provedení bude velmi záviset na správním posouzení správce daně, který vede daňové řízení. Proti jeho postupu lze podat námitku.

Elektronická forma podání

Od 1. 1. 2021 musí výhradně elektronicky podávat přihlášku k registraci nebo oznámení o změně registračních údajů, daňové přiznání nebo dodatečné daňové přiznání, kontrolní hlášení, souhrnné hlášení nebo jiné hlášení, s výjimkou hlášení podle § 19 ZDPH (nový dopravní prostředek) i identifikované osoby, jejichž povinnosti ze zákona o DPH jsou jinak omezené.

Návrh novely ZDPH od 2021 (tisk 867)

Sněmovní tisk 867 je na samém začátku legislativního procesu, 1. čtení v Poslanecké sněmovně je plánováno na prosinec. Je tedy zcela zjevné, že novelizace nemůže být účinná od 1. 1. 2021, jak je v tisku navrženo.

Návrh implementuje změny ve Směrnici v oblasti dodání zboží na dálku prostřednictvím různých internetových obchodů. Evropská komise navrhla posun účinnosti na 1. 7. 2021. Schválení návrhu lze tím pádem posunout.

Návrh zapracovává změny vycházející ze směrnice Rady (EU) 2017/2455, směrnice Rady (EU) 2018/1910 a Směrnice Rady (EU) 2019/1995. Úpravu dále rozpracovává prováděcí nařízení č. 282/2011 ve znění nařízení Rady (EU) 2019/2026.

Návrh pokrývá tyto oblasti:

  • Upravuje zejména podmínky pro obchodníky, kteří dodávají zboží konečným spotřebitelům v EU s přepravou mezi členskými státy nebo z třetích zemí do EU.

  • Rozšiřuje možnosti využití režimu jednoho správního místa, kdy je DPH pro všechny členské státy vybírána prostřednictvím správce daně jednoho státu.

  • Mění podmínky při dovozu zásilek malé hodnoty.

Prodej zboží na dálku

Návrh upravuje především pravidla pro tzv. prodej zboží na dálku, což je nově použitý pojem pro zasílání zboží. Jde o dodávku, která je typická způsobem přepravy zboží (zajišťuje ji dodavatel, ne příjemce), přičemž příjemci nevznikne daňová povinnost z titulu pořízení zboží z jiného členského státu. Jde o dodávky zboží konečným spotřebitelům s přepravou přes hranice mezi členskými státy.

Prodejem zboží na dálku je dodání zboží, pokud:

  1. je zboží přepraveno mezi dvěma členskými státy
    1. osobou povinnou k dani, která zboží dodává, nebo
    2. třetí osobou, zasahuje-li osoba povinná k dani, která zboží dodává, do tohoto odeslání nebo přepravy,
  2. je zboží dodáno osobě, pro kterou pořízení zboží není v členském státě ukončení jeho odeslání nebo přepravy předmětem daně, a 
  3. nejde o dodání nového dopravního prostředku ani o dodání zboží s instalací nebo montáží.

Návrh dále definuje prodej dovezeného zboží na dálku, kterým se rozumí prodej zboží na dálku s tím, že je zboží odesláno nebo přepraveno ze třetí země na území EU.

Místo plnění u prodeje zboží na dálku

Podle současného znění § 8 ZDPH je místem plnění při zasílání zboží:

  • členský stát ukončení přepravy,

  • členský stát zahájení odeslání / přepravy tohoto zboží, jestliže hodnota zboží zaslaného do jiného členského státu za kalendářní rok nepřekročí prahovou částku (zpravidla 35 000 EUR nebo 100 000 EUR); v ČR 1 140 000 Kč.

Pokud tedy dodavatel hranici danou členským státem překročí, musí se registrovat k DPH v cílové zemi dodání, odvádět DPH tohoto státu a plnit tam administrativní povinnosti týkají se DPH.

Cílem novelizace i nadále je, aby se tyto dodávky zdaňovaly v místě spotřeby. Výjimka má být pouze pro malé podniky usazené jen v jednom státě EU, pokud nepřekročí roční limit 10 000 EUR pro prodej zboží na dálku i poskytování vybraných služeb podle § 10i ZDPH v rámci celé EU. Sčítají se obraty za prodej zboží na dálku i vybrané služby, přičemž limit se nevztahuje k cílové zemi dodání, ale k obratům poskytovatele. Nebude se tedy sledovat překročení obratu pro jednotlivé státy, jako je tomu v současné době. Do překročení této hranice bude zdaňovat jen ve státě, odkud zboží dodává. Limit by měl činit při přepočtu historickým kursem 256 530 Kč.

Pravidla pro stanovení místa plnění mají zůstat obdobná jako doposud. Místem plnění při prodeji zboží na dálku je:

  • místo, kde se zboží nachází po ukončení jeho odeslání / přepravy (vč. dodání překračujícího limit 10 000 EUR),

  • místo, kde se zboží nachází v době, kdy jeho odeslání / přeprava začíná, pokud celková hodnota příslušných plnění bez daně nepřekročila částku 10 000 EUR a osoba povinná k dani má sídlo v EU a nemá provozovnu v žádném jiném členském státě EU nebo má sídlo mimo EU a v EU má jenom jednu provozovnu.

Takto lze postupovat v případě, že obrat za prodej zboží na dálku (není vyloučeno zboží podléhající spotřební dani) plus obrat za telekomunikační služby, služby rozhlasového a televizního vysílání a elektronicky poskytované služby poskytnutých osobě nepovinné k dani je nižší než 10 000 EUR v příslušném i bezprostředně předcházejícím kalendářním roce.

Plátce se může rozhodnout i před překročením limitu, že dodávky zdaní v cílové zemi. Pak takto postupuje minimálně do konce druhého kalendářního roku následujícího po kalendářním roce, ve kterém se takto rozhodl (doposud pouze do konce následujícího

Nahrávám...
Nahrávám...